SAMPLE BALLOT

Candidates for Office

The pages below list important information about the candidates that appear on the ballot for each election cycle.

On November 5, 2019, Philadelphia voters will cast General Election ballots for the following offices, candidates shown in ballot position order:


Ballot Questions are available here.

Judge of the Superior Court

Statewide

  • Amanda Green-Hawkins (Democratic)
  • Daniel D McCaffery (Democratic)

Judge of the Court of Common Pleas

1st District, Citywide

  • Jennifer Schultz (Democratic)
  • Anthony Kyriakakis (Democratic)
  • Joshua Roberts (Democratic)
  • Tiffany Palmer (Democratic)
  • James C Crumlish (Democratic)
  • Carmella Jacquinto (Democratic)

Judge of the Municipal Court

1st District, Citywide

  • David H Conroy (Democratic)

Mayor

Citywide

  • Jim Kenney (Democratic)

City Commissioner

Citywide

  • Omar Sabir (Democratic)
  • Lisa Deeley (Democratic)

Register of Wills

Citywide

  • Tracey Gordon (Democratic)

Sheriff

Citywide

  • Rochelle Bilal (Democratic)

Council at Large

Citywide

  • Helen Gym (Democratic)
  • Allan Domb (Democratic)
  • Isaiah Thomas (Democratic)
  • Derek S Green (Democratic)
  • Katherine Gilmore Richardson (Democratic)

District Council

2nd District

  • Kenyatta Johnson (Democratic)

5th District

  • Darrell L Clarke (Democratic)

Judicial Retention Races:

Judge of the Superior Court

Statewide

  • Anne E Lazarus

Judge of the Commonwealth Court

Statewide

(FYI: The only judges running for retention in this category are registered Republicans)

Judge of the Court of Common Pleas

1st Judicial District, Citywide

  • Daniel Anders
  • Robert P Coleman
  • Roxanne E Covington
  • Richard J Gordon
  • Glynnis D Hill
  • Karen Shreeves-Johns
  • Diane R Thompson
  • Donna M Woelpper
  • Sheila Woods-Skipper

Judge of the Municipal Court

1st Judicial District, Citywide

  • Martin S Coleman
  • Jacquelyn Frazier-Lyde
  • Henry Lewandowski
  • Wendy Lynn Pew
  • T Francis Shields